Weinig leverbot in westen

Deel dit artikel:

In het westen van ons land is de kans klein dat leverbot de komende weken de kop opsteekt. In een deel van Midden-Nederland is het wel oppassen.

In het westen is het in de zomer zo droog geweest dat het aantal leverbotslakken, die belangrijk zijn als tussengastheer, enorm is afgenomen. Ondanks de neerslag van augustus en september is daar het aantal slakken nauwelijks toegenomen. Hetzelfde geldt voor het zuiden en uiterste noorden van het land.

In het gebied van Midden-Utrecht naar Noordoost-Groningen is het aantal slakken wel toegenomen. Daar kan in september een infectie van leverbotten op het gras zijn afgezet. Dat geldt ook voor percelen in de rest van het land die ondanks de droogte toch vochtig zijn geweest.

Dit meldt de Werkgroep Leverbotprognose.

De werkgroep adviseert om op bedrijven waar vorig jaar een leverbotbesmetting heeft plaatsgevonden en in leverbotgebieden in de strook van Midden-Utrecht naar Noordoost-Groningen vanaf begin oktober te controleren of de schapen een infectie hebben opgelopen. Dit is mogelijk door middel van bloedonderzoek van minimaal vijf lammeren ouder dan 5 maanden. Het advies is alleen te behandelen als een diagnose is gesteld.

Om een leverbotbesmetting te voorkomen is het voor alle gevoelige diersoorten verstandig om de dieren te verweiden naar hooggelegen en goed ontwaterde percelen.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.


Haal nog meer uit je schapenhouderij. Meld je nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Het Schaap!

Ontvang elke twee weken het laatste nieuws, praktische tips en achtergrondartikelen over gezondheid, voeding, fokkerij en veel meer. Sluit je aan bij de 6.000 schapenhouders die de nieuwsbrief al ontvangen. Mis niets meer!