Kans op leverbot in zuidwesten van Nederland

Deel dit artikel:

Schapenhouders in het zuidwesten van het land en tussen de grote rivieren moeten oppassen voor leverbot. In de rest van het land wordt geen ernstige leverbot verwacht. Dat zegt de Werkgroep Leverbotprognose.

 

Eind vorig jaar waren er wel ernstige infecties van leverbot. Die zorgden zelfs afgelopen voorjaar voor uitbraken die in die tijd van het jaar erg zeldzaam zijn.

Door de droge maanden juli en augustus zijn de populaties leverbotslakken, die een cruciale rol spelen in de cyclus van leverbot, sterk afgenomen. Daardoor is er landelijk gezien geen grote kans op ernstige leverbotinfecties.

In het zuidwesten van Nederland en tussen de grote rivieren, plus op bedrijven met een verhoogde waterstand, hebben de slakken wel kunnen overleven. Daar bestaat nu kans op uitbraken.

De Werkgroep Leverbotprognose adviseert op bedrijven waar vorig jaar een leverbotbesmetting plaatsvond, vanaf nu de schapen te controleren of ze een infectie hebben opgelopen. Dat kan met mestonderzoek.. Als daarmee leverbot wordt aangetoond, is het advies de schapen te behandelen en te verweiden naar goed ontwaterde percelen. Als uit het mestonderzoek blijkt dat de dieren niet zijn besmet is het advies om in januari nog een keer mest te laten onderzoeken.

 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Haal meer uit je schapenhouderij. Meld je nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Het Schaap!

Ontvang elke vrijdag het laatste nieuws, praktische tips, marktprijzen en achtergrondartikelen over gezondheid, voeding, fokkerij en veel meer. Sluit je aan bij de 6.000 schapenhouders die de nieuwsbrief al ontvangen. Mis niets meer!