‘Make wool great again’. Vanaf 1 juli 2025 treedt in Nieuw-Zeeland een nieuwe aanbestedingsregel in werking, waardoor de autoriteiten de opdracht krijgen om schapenwol als bouwmateriaal een voorkeursbehandeling te geven bij de bouw en renovatie van overheidsgebouwen.
In Nieuw-Zeeland is officieel vastgelegd dat wol de voorkeur moet krijgen bij de inrichting van overheidsgebouwen. Met deze maatregel wil de regering haar steun betuigen aan de wolindustrie en de landbouwsector. Het gebruik van Nieuw-Zeelandse wol moet niet alleen lokale boeren en gemeenschappen ondersteunen, maar ook bijdragen aan de internationale reputatie van het land.
Deze maatregel is aangekondigd door minister van Economie Nicola Willis en minister van Landbouw Mark Patterson en maakt deel uit van een coalitieovereenkomst tussen New Zealand First en de National Party.
Proefabonnement op vakblad Het Schaap? Probeer nu voor 24,95 euro…
Wolproducten terug in beeld
Zo’n 130 overheidsinstanties worden verplicht om waar mogelijk en passend wolvezelproducten te gebruiken bij nieuwbouw en renovatie. “De industrie reageert opgelucht en prijst de inzet van de regering. Het aantal schapen in Nieuw-Zeeland is al jaren aan het dalen, evenals de export van schapenwol – ooit een van de belangrijkste exportproducten van het land. Ook op de binnenlandse markt zijn synthetische vezels steeds dominanter geworden. Wij willen als overheid die trend keren”, legt Patterson uit.
John McWhirter, CEO van Wools of New Zealand: “Het besluit is een krachtig signaal van vertrouwen in de wolproducenten en boeren. De verwachting is dat het ook de lokale productie een impuls zal geven, bijvoorbeeld voor tapijten, isolatiematerialen, meubels en akoestische toepassingen. De regering wil de binnenlandse productiecapaciteit versterken en de afhankelijkheid van geïmporteerde alternatieven verminderen.”
‘Make wool great again‘
Onder het motto ‘Make wool great again’ lanceerde Nieuw-Zeeland vorig jaar al een bredere campagne om de binnenlandse industrie en landbouw te stimuleren en de economie op lange termijn te versterken. De nieuwe aanbestedingsregel geldt voor overheidsprojecten met een waarde vanaf 9 miljoen Nieuw-Zeelandse dollar en renovaties vanaf 100.000 dollar. Overheidsinstanties en bouwbedrijven die ervoor kiezen géén wolproducten te gebruiken, moeten dat uitgebreid motiveren en onderbouwen. Overheid, wolproducenten en -verwerkers hopen dat het initiatief uiteindelijk ook doorwerkt naar de particuliere bouwsector.
Lees ook:


