Wiersma stelt MKZ-maatregelen in; Duitse schapen geruimd

Naast de kalversector is ook de schapensector gevraagd om het te melden als er recent dieren uit Brandenburg zijn geïmporteerd naar Nederland.

Deel dit artikel:

Minister Femke Wiersma van Landbouw heeft nieuwe voorzorgsmaatregelen ingesteld voor de kalversector in Nederland na de MKZ-uitbraak in Duitsland. Er is een landelijk afvoerverbod van vleeskalveren ingesteld en een bezoekersverbod in de kalversector. “Het heeft mijn allerhoogste prioriteit om te voorkomen dat het MKZ-virus zich naar Nederland verspreidt. Ik sta in nauw contact met de Duitse autoriteiten die alle verplichte maatregelen conform EU-regelgeving hebben ingesteld.”

De kalversector heeft sinds 1 december ruim 3.600 kalveren uit het MKZ-gebied in Brandenburg naar Nederland vervoerd. Deze kalveren staan nu op 125 bedrijven, verspreid over Nederland. De NVWA onderzoekt of op al deze bedrijven sprake is van besmettingen met mond-en-klauwzeer om er zeker van te zijn dat het virus niet is meegenomen naar Nederland.

Schapen preventie geruimd

De Duitse autoriteiten melden dat de besmetting op de getroffen buffelboerderij al drie weken aanwezig is. In Duitsland zijn er tot nu toe geen nieuwe besmettingen opgedoken. Er is inmiddels wel besloten dat er 55 geiten en schapen en drie runderen uit voorzorg geruimd worden op een boerderij in Schöneiche. Dit bedrijf had hooi gekocht van de getroffen boerderij. De geruimde dieren zijn niet ziek, wel worden ze vandaag onderzocht op de aanwezigheid van het virus. “We weten niet of het hooi daadwerkelijk het mond- en klauwzeervirus bevatte. Dit zijn de standaard maatregelen ter bestrijding van epidemieën”, aldus de Duitse minister van Landbouw.

[Update 14 januari] Van alle dieren werden individueel monsters genomen voordat ze werden geruimd. Een geval van MKZ kon ter plaatse niet worden opgespoord.

Afvoerverbod

Om de kans op mogelijke verspreiding zoveel mogelijk te beperken is er een landelijk afvoerverbod van vleeskalveren ingesteld. Uitzondering hierop is afvoer naar de slacht. Dit brengt geen risico’s voor de voedselveiligheid met zich mee en ook is er tijdens dat transport een laag risico op verspreiding, benoemt het ministerie. Deze transporten moeten wel voldoen aan een verplicht hygiëneprotocol. Wiersma: “Met de huidige kennis en inzichten is het op dit moment niet nodig om het afvoerverbod uit te breiden naar andere gevoelige diersoorten.

Bezoekersverbod

Om de kans op verspreiding via materialen zo klein mogelijk te maken geldt er verder een bezoekersverbod voor vleeskalverbedrijven. “Noodzakelijke bezoekers, zoals een dierenarts, zijn wel toegestaan mits zij zich aan een strikt hygiëneprotocol houden. Deze maatregelen gelden in ieder geval totdat we meer weten over de uitslagen van het onderzoek van de NVWA en de situatie in Duitsland. Naar verwachting zal dit in ieder geval meerdere dagen duren”, zegt Wiersma.

Schapensector Nederland

Voor de schapensector zijn er geen specifieke maatregelen ingesteld. Wel zijn naast de kalversector ook andere sectoren gevraagd om het te melden als er recent dieren of dierproducten direct of indirect uit Brandenburg zijn geïmporteerd naar Nederland.

Wiersma heeft de Deskundigengroep Dierziekten gevraagd om op zo kort mogelijke termijn een risicobeoordeling te maken van de situatie. Ook heeft Wiersma Wageningen Bioveterinary Research opdracht gegeven om de negatief geteste monsters die zijn ingestuurd voor blauwtongonderzoek te testen op de aanwezigheid van mond-en-klauwzeer. Alle maatregelen worden genomen uit voorzorg.

Lees ook:

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Haal meer uit je schapenhouderij. Meld je nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Het Schaap!

Ontvang elke vrijdag het laatste nieuws, praktische tips, marktprijzen en achtergrondartikelen over gezondheid, voeding, fokkerij en veel meer. Sluit je aan bij de 6.000 schapenhouders die de nieuwsbrief al ontvangen. Mis niets meer!