De Tweede Kamer heeft een streep gezet door een snelle invoering van een aangepast wolvenbeleid. Een meerderheid stemde vóór een motie van de Partij voor de Dieren om geen verdere stappen te zetten. Een beslissing over het versoepelen van de regels voor het omgaan met probleemwolven en probleemsituaties met wolven wordt hiermee doorgeschoven naar het nieuwe kabinet.
De Tweede Kamer heeft LVVN-staatssecretaris Jean Rummenie van de BBB dinsdag teruggefloten: het aangepaste wolvenbeleid kan voorlopig niet worden ingevoerd. Een motie van de Partij voor de Dieren om geen verdere stappen te zetten, werd aangenomen met steun van onder andere VVD, PVV, CDA, D66, GroenLinks-PvdA en ChristenUnie. Ze willen meer tijd hebben en volledig inzicht krijgen in de aangepaste teksten. Ook een motie van BBB waarin werd gezegd dat er in Nederland geen plaats is voor de wolf, kreeg geen meerderheid.
Urgent en gevaarlijk
Rummenie hint op politieke spelletjes: “Ik denk dat de nieuwe coalitie deze bonbon voor zichzelf wil houden,” vertelde hij aan tv-programma Nieuws van de Dag. “Ik heb eerst geregeld dat de beschermende status van de wolf werd verlaagd. Daarna heb ik de nieuwe wet aan beide Kamers voorgehangen. Ze hebben zeven maanden vragen gesteld, die heb ik allemaal beantwoord. In het debat dacht ik dat het er eindelijk van zou komen, en de wet bij de volgende ministerraad zou worden goedgekeurd. Mensen beseffen niet hoe urgent en gevaarlijk de situatie is in sommige regio’s.”
Rummenie had vooral op steun gerekend van de PVV om het besluit door te zetten. Die partij stemde echter mee met de Partij voor de Dieren. Volgens het Europees Hof van Justitie moet bij twijfel over de wolf altijd worden uitgegaan van een ongunstige situatie voor de soort. Rummenie loopt daar met zijn plannen op vooruit. De Partij voor de Dieren vroeg hem juist om geen onomkeerbare stappen te nemen.
Wachten al een jaar
Harold Zoet, gedeputeerde bij de provincie Gelderland: “Dit is een klap voor bewoners en burgemeesters op de Veluwe. Ze willen duidelijke, eenvoudige regels om probleemwolven te kunnen aanpakken. Ze wachten bijna een jaar op uitvoering van de EU-beslissing over de beschermde status van de wolf. Bijna dagelijks wordt vee aangevallen, en veel mensen durven niet meer met hun hond het bos in of hun kinderen alleen naar school te sturen. Vorig jaar stuurden 21 burgemeesters al een brandbrief naar Den Haag.”
Bescherming mensen en huisdieren
Wel stemde de Kamer in met meerdere moties die de bescherming van mensen en huisdieren centraal stellen. Zo werd een motie aangenomen die de regering oproept ervoor te zorgen dat de bescherming van mensen en huisdieren altijd voorrang krijgt boven de bescherming van individuele wolven. Deze motie kreeg brede steun, waaronder van VVD, CDA, D66, PVV, BBB en ChristenUnie.
Ook een motie van JA21 en VVD om sterker in te zetten op het voorkomen dat wolven hun schuwheid verliezen, onder meer via verjaging en aversieve conditionering, werd aangenomen.


