Mond-en-klauwzeer (MKZ) ontdekt in Duitsland

Deel dit artikel:

Voor het eerst sinds 1988 is er in Duitsland een uitbraak van mond-en-klauwzeer (MKZ). Het Friedrich-Loeffler-Institut bevestigt zojuist dat het MKZ-virus is ontdekt bij waterbuffels. De lokale autoriteiten hebben gelijk controle- en beschermingsmaatregelen genomen. MKZ is een zeer besmettelijke virusziekte bij vooral runderen en varkens en in mildere mate schapen en geiten.

Er is een cirkel rondom de besmette boerderij in het Duitse Hönow, ten oosten van Berlijn, getrokken van drie kilometer. De vraag of alle dieren in die uitsluitingscirkel nu preventief geruimd moeten worden, wordt momenteel besproken. Er leven vooral schapen en varkens in dat gebied. Bij het FLI worden ondertussen verdere tests uitgevoerd om de precieze aard van het virus vast te stellen. MKZ is een zuiver dierlijke ziekte die niet op mensen kan worden overgedragen, het is dus geen zoönose, geeft de FLI aan.

Vrij mild bij schapen

Schapen- en dierhouders in Nederland kunnen momenteel niet veel meer doen dan alert blijven op de ziekte. Bij schapen verloopt de ziekte meestal vrij mild, meldt WUR. Bij rundvee en varkens kunnen de gevolgen ernstiger zijn. De ziekte begint in en rond de bek en aan de klauwen. Dieren hebben koorts, maken een zieke indruk, eten minder en vertonen blaren, onder andere op de rand van huid en klauw in de tussenklauwspleet, en op de tong en in de mond. Besmette volwassen dieren zullen in het algemeen niet sterven aan de ziekte, maar bij jonge dieren is dat gevaar groter.” MKZ is een aangifteplichtige ziekte.

Strenge internationale regels

Er zijn zeer strenge internationale regels voor de preventie en bestrijding van MKZ. Er is geen behandeling voor besmette dieren. Als ook maar één dier op een boerderij besmet is, moeten alle evenhoedige dieren worden geruimd. De laatste uitbraak van MKZ in Duitsland was in Nedersaksen in 1988. De laatste uitbraak verder in Europa werd gemeld in Bulgarije in 2011. Daarvoor werd het Verenigd Koninkrijk in 2001 getroffen door een grote MKZ-uitbraak, gevolgd door Frankrijk, Ierland en ook Nederland. In Nederland werden destijds 26 bedrijven besmet verklaard. Er is toen besloten om op grote schaal preventief dieren te ruimen.

Het MKZ-virus blijft endemisch in Turkije, het Midden-Oosten en Afrika, veel Aziatische landen en delen van Zuid-Amerika. Illegaal geïmporteerde dierlijke producten uit deze landen vormen een constante bedreiging voor de Europese landbouw. Meer achtergrondinfo is ook te vinden op de website van de GD.

Lees hier meer over de mond- en klauwzeeruitbraak

Niets meer missen? Meld je hier voor de nieuwsbrief van Het Schaap …

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Haal meer uit je schapenhouderij. Meld je nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Het Schaap!

Ontvang elke vrijdag het laatste nieuws, praktische tips, marktprijzen en achtergrondartikelen over gezondheid, voeding, fokkerij en veel meer. Sluit je aan bij de 6.000 schapenhouders die de nieuwsbrief al ontvangen. Mis niets meer!