“Het is verstandig om schapen een boostervaccin te geven tegen blauwtong”, dat adviseerde Piet van Rijn, onderzoeker bij Wageningen Bioveterinary Research tijdens het webinar van de GD afgelopen week. Dit geldt voor de twee vaccins uit Spanje (Syvazul) en Duitsland (Bluevac) waarbij eerder één vaccinatie werd aanbevolen voor schapen. Het vaccin van het Nederlandse Kernham vereiste al twee vaccinaties bij schapen. Booster alleen gezonde schapen die geen blauwtong hebben of hebben gehad.
Saskia Duives-Cahuzak, voorzitter schapenhouderij LTO Nederland, komt naar aanleiding van het webinar nu met een algemeen vaccinatie-advies naar buiten dat is kortgesloten met deskundige Piet van Rijn:
Duives: “We hebben tijdens het webinar veel geleerd over de verspreiding van het virus nu en in het verleden. De belangrijkste opmerking kwam van de viroloog van de WUR: het zou goed zijn om alle schapen nog een keer te vaccineren, om te gaan boosteren. De weerstand van het schaap wordt dan verhoogd. En belangrijker: het schaap zal naar verwachting ook langer beschermd zijn tegen het serotype.”
Overwegingen voor (tweede) vaccinatie
Er zijn een paar overwegingen, die je moet maken voordat je schapen voor de tweede keer gaat vaccineren, zegt Duives:
“Een schaap dat een infectie met een virus doormaakt en dat overleeft, is daarna heel lang, mogelijk levenslang beschermd tegen het virus met dat serotype. Het virus moet wel met een individuele PCR-test bevestigd zijn om zekerheid te hebben. Dat geldt dus voor alle schapen – ook die vorig jaar ziek geweest zijn, dat overleefd hebben en nu weer een goede conditie hebben opgebouwd; die hoeven dus niet meer gevaccineerd te worden. Een vaccinatie of booster is dus niet nodig voor dieren die blauwtong gehad hebben.
Veel schapen zijn ondanks de vaccinatie toch ziek geworden met blauwtong en hebben koorts. Vaccineren heeft ook dan geen zin meer. Het doormaken van een blauwtong-infectie is de beste bescherming, al moet het dier wel volledig herstellen.
Koorts veroorzaakt door andere ziekteverwekkers zal een nadelig effect hebben op de vaccinatie tegen blauwtong. Wel of niet vaccineren is een persoonlijke afweging. De dieren maken dan opnieuw een periode door waarin het lichaam reageert op het vaccin. Dat kan met koorts gepaard gaan.”
Dekken en dracht
“Gedurende de periode rondom dekken en de dracht kun je beter niet vaccineren. Het is dus zaak om dieren voor deze periode te beschermen tegen blauwtong. Rammen moeten zes weken koortsvrij zijn voor ze gaan dekken, wil het zaad vruchtbaar zijn. Dat je tijdens de eerste periode van de dracht probeert om de ooien zo min mogelijk te belasten is vanzelfsprekend voor een goede innesteling van de vrucht. Tijdens het zogen wordt de ooi zwaar belast. Je moet dan naar de conditie van het dier kijken of daar dan een vaccinatie in kan.”
Gesprek met minister
Tot slot de vaccinatiekosten. Saskia Duives: “De schapenhouderij heeft financieel een heel slecht jaar achter de rug en de huidige uitbraak van blauwtong maakt de situatie alleen maar erger. Binnenkort spreken we hierover met de minister. De vraag is vooral waarom er in Nederland anders gehandeld wordt dan in de ons omringende landen. Van een gelijk speelveld is op dit moment geen sprake. Mocht je het geld hebben, maak dan een persoonlijk afweging of je jouw schapen voor de tweede keer kunt vaccineren.”
Lees ook:
- Blauwtongvaccin: vragen en antwoorden
- Rendac loopt over: volgende dag ophalen soms lastig
- ‘Waar blijft de compensatie voor blauwtongschade?’
- Blauwtong niet altijd gemeld ondanks verplichting
- Aantal zieke dieren na blauwtongbesmetting loopt snel op
Wil je ook een (online) abonnement? Lees hier meer: https://www.hetschaap.nl/abonneren/


