Uitkomst blauwtong-enquête: grote verschillen 2024 en 2023

Schapen met blauwtong hebben vaak moeite met slikken, wat snel leidt tot magere dieren.

Deel dit artikel:

Het verschil tussen de symptomen van schapen met blauwtong in 2024 en 2023 is groot. Dat blijkt uit de enquête van Royal GD die is ingevuld door maar liefst 718 schapenhouders.

Zieke schapen met BTV-3 toonden vorig jaar vooral dikke koppen, neusuitvloeiing, speekselen, koorts, laesies in de mond, kreupelheid en een enorm hoge sterftegraad. Dit jaar is het ziektebeeld heel anders. ‘Hoewel er nog steeds ernstige gevallen zijn, worden er ook schapen gezien die blijven eten en drinken, minder mondlaesies hebben en vaker herstellen’ zegt het nieuwste rapport van de Gezondheidsdienst.

Hoewel veel schapen dit jaar wel blijven eten hebben ze vaak moeite met voedselopname en slikken. Dit leidt tot magere dieren door gewichtsverlies. Daarnaast wordt door schapenhouders gemeld dat dieren zich soms verslikken, zelfs met verstikking tot gevolg. Kreupelheid komt dit jaar vaker voor dan vorig jaar al is het zonder ontschoening of gewrichtsontstekingen zoals vorig jaar juist vaak werd gemeld.

Ondanks dat pathologisch onderzoek minder laesies in de mond en pens laten zien dan in 2023, blijkt dat er nog steeds duidelijke schade aan de bloedvaten en spierafbraak in de tong en slokdarm, zelfs bij dieren zonder zichtbare laesies in de mond. Deze afwijkingen verklaren waarschijnlijk de slikproblemen die bij levende dieren worden waargenomen.

Longoedeem, een aandoening die ook vorig jaar werd gezien, komt dit jaar in wisselende ernst voor bij gestorven dieren. Daarnaast zijn secundaire bacteriële infecties in de luchtwegen en sepsis aangetoond bij dieren met een langdurig ziekteverloop, veroorzaakt door opportunistische bacteriën. Verder zijn er symptomen van laminitis in de klauwen waargenomen, wat de langdurige kreupelheid bij sommige schapen verklaart.

Sterftegraad blauwtong

De sterftegraad lijkt voorlopig lager te liggen dan in 2023, dit blijkt uit cijfers van de I&R.

Extra gestorven tussen begin juli en 15 augustus 2024Extra gestorven in 2023
Lammeren7.000 14.000
Schapen (≥1 jaar)20.000 35.000
Bron: Royal GD

Bijkomende aandoeningen: haemonchose

Naast blauwtong werden in 2024 ook veel gevallen van haemonchose, veroorzaakt door de rode lebmaagworm, gemeld. Deze parasitaire aandoening kan schapen ernstig verzwakken. De GD meldt dat het essentieel is om alert te blijven op deze en andere onderliggende ziektes, evenals op mogelijke secundaire infecties die adequaat behandeld moeten worden.

Behandeling vraagt maatwerk

Het voorkomen van onaanvaardbaar lijden blijft een prioriteit. In sommige gevallen, wanneer schapen uitzichtloos lijden, is euthanasie de juiste keuze. De GD adviseert dierenartsen om afwegingen te maken op basis van het individuele dier en rekening te houden met bijwerkingen van medicijnen, zoals de effecten van glucocorticoïden en de nierbeschadigende werking van sommige NSAID’s en antibiotica. Het in 2023 opgestelde afwegingskader blijft van toepassing, maar de variatie in symptomen vraagt om meer maatwerk van de dierenarts bij het instellen van een behandeling. Co-infecties met andere ziekteverwekkers moeten nauwlettend in de gaten worden gehouden en adequaat behandeld worden.

Bekijk hieronder de factsheet ‘Klinische verschijnselen van blauwtong gerapporteerd door schapen- en geitenhouders’. Bron GD.

Lees ook:

Geen abonnement? Maak gratis kennis met vakblad Het Schaap: https://www.hetschaap.nl/kennismaken/

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.


Haal nog meer uit je schapenhouderij. Meld je nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Het Schaap!

Ontvang elke twee weken het laatste nieuws, praktische tips en achtergrondartikelen over gezondheid, voeding, fokkerij en veel meer. Sluit je aan bij de 6.000 schapenhouders die de nieuwsbrief al ontvangen. Mis niets meer!